Strona Biblioteki

Nie tylko medycyna… Lekarze pisarze

 

 

Dante Alighieri

Krzysztof Boczkowski

Michał Bułhakow

Michael Crichiton

Antoni Czechow

Artur Conan Doyle

Zofia Gerlach

 

Janusz Korczak

Stanisław Lem

Marcin Łyskanowski

Piotr Müldner-Nieckowski

François Rabelais

Jerzy Woy Woyciechowski

Jolanta Zaręba-Wronkowska 

 

 

Jolanta Zaręba-Wronkowska

Patrząc w oczy ukochanej, zapomnij, że jesteś okulistą

J.Zaręba Wronkowska

 

 

 

 

Grafika z tomu Koszule Aniołów,
s. 30.

 

 

 


J. Zaręba-Wronkowska, Kamień Weroniki, Oficyna Wydawnicza Latona, Warszawa 1991.

 

 

 

 

 

J. Zaręba-Wronkowska, Fraszkojole i myśli nie zawsze uśmiechnięte, Zagnańsk-Warszawa 2006.

 

 

 

 

J. Zaręba-Wronkowska, Album Rodzinny Filharmonii Narodowej A.D. 2001, Komisja Zakładowe NSZZ "Solidarność" Filharmonii Narodowej, Warszawa 2003.

 

 

 

 

Urodzona w Milanówku, w rodzinie lekarskiej. Niepoprawna wobec przyjętych norm (matura w wieku piętnastu lat, absolutorium na wydziale lekarskim warszawskiej Akademii Medycznej w wieku lat dwudziestu, czyli najmłodsza absolwentka uczelni w jej dziejach.) Specjalista drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych i Organizacji Ochrony Zdrowia.

Wiele lat pracy szpitalnej, od młodszego asystenta do osoby zastępującej ordynatora, potem liczne stanowiska kierownicze (wicedyrektora ZOZu, kierownictwo obwodu leczniczego, kierownictwo Polikliniki ZASPu), od ponad trzydziestu lat prowadzenie ambulatorium w Filharmonii Narodowej (do dziś).

Pisanie od 12 roku życia. Wiersze wygłaszane na szkolnych uroczystościach, publikowane w prasie młodzieżowej. Felietony, wiersze satyryczne, tłumaczenia.

Laureatka dziesięciu konkursów poetyckich. W 1990 r. I nagroda w konkursie im. Bruna Milczewskego i wydruk tomiku Kamień Wroniki (fundatorzy nagrody: Piotr Müldner-Nieckowski i Marek Teschke.)

W 1994 r. wydanie zbioru wierszy Koszule aniołów. W 2001 r. wydanie zbioru felietonów publikowanych w „Gazecie Wyborczej” o ludziach ze środowiska muzycznego Nuta Pamięci. Wydanie to uhonorowało, razem z Albumem Rodzinnym stulecie Filharmonii Narodowej.

Autorka otrzymała z okazji tego jubileuszu nagrodę w postaci odznaczenia państwowego. Jest to uhonorowanie działalności na rzecz kultury, zauważone przez Ministra Kultury i Sztuki i Prezydenta Rzeczpospolitej.

W 2006 r. wydano Fraszkojole i myśli nie zawsze uśmiechnięte. Jest to zbiór fraszek i aforyzmów. W tym samym czasie wyszła książka Milanówek miejsce magiczne w której Wronkowska wzięła udział i napisała ciekawe wspomnienia z dzieciństwa w Milanówku…

W przygotowaniu są wiersze o Warszawie i tomik Wiersze w ramach (są to wiersze opowiadające o malarstwie).

Stale powstają felietony w Gazecie Wyborczej i niebawem wyjdzie kolejny tom Nuty pamięci.

Jolanta Zaręba-Wronkowska odbyła bardzo wiele autorskich spotkań (w Filharmonii Narodowej, w Klubie Lekarza, w Teatrze Polskim, poza Warszawą w Płocku, Kazimierzu Dolnym w „Kuncewiczówce”, w Kielcach i Milanówku).

Przez pięć lat stała współpraca z  „Poradnikiem Lekarza Praktyka” (stała strona w miesięczniku dla wierszy, fraszek, grafiki i korespondencji z czytelnikami). W latach dziewięćdziesiątych stałe pisanie do „Gazety Lekarskiej” z nadania Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, stała strona gazety (przez krótki czas dwie strony, druga jako satyryczna – „Musculus risorius”).

Często pisuje na łamach „Eskulapa Świętokrzyskiego” i „Pulsu” – miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej.

Jolanta Zaręba-Wronkowska jest bohaterką trzech filmów telewizyjnych, które odnotowują niecodzienny sposób wykonywania zawodu lekarza, humanistycznie i w powiązaniu ze sztuką.

Przez kilka lat wiceprezes Unii Pisarzy Lekarzy, ale dziś nie należy już do UPPL. Wielokrotna wolontariuszka – kustoszka domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Tam też wystawiła swoje prace plastyczne.

Konkludując, Wronkowska pisze, po żyje, a żyje bo pisze. Najważniejsi autorzy recenzji utworów Jolanty Zaręby-Wronkowskiej to: Jan Józef Szczepański, Zdzisław T. Łączkowski, oraz Anna Lubicz-Luba- Bartholomew.

Równolegle z pisaniem Jolanta Zaręba – Wronkowska zajmuje się działalnością plastyczną. Uprawia gwasz, rysunek, tkaninę unikatową, malowanie ceramiki, projektuje i wykonuje szczególny rodzaj biżuterii (drugie życie zegarka), ilustruje książki.

Uczestniczyła w kilkunastu wystawach zbiorowych w Warszawie i poza Warszawą, odbyła 15 wystaw indywidualnych, w tym trzy w Sali Lustrzanej w Filharmonii Narodowej, w Kazimierzu Dolnych i w Teatrze Polskim. Od lat jest pełnoprawną członkinią Związku Artystów Plastyków (nawet udziela się w związku).

Od sześciu lat ma w domu własną ekspozycję prac plastycznych „GALERIOLA”. Prac nie sprzedaje, są nimi obdarowywani przyjaciele w kraju i zza granicy, prace w zbiorach instytucji nimi zainteresowanych, a także w domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Chętnie bierze udział w aukcjach na ważne cele społeczne.

Zredagowała red. Monika Sienkiewicz

J. Zaręba-Wronkowska, Koszule aniołów, Solidarność, Warszawa 2003.

 

Z tomu Koszule aniołów, s. 10-11.

Z tomu Koszule aniołów, s. 52.

 

s

      

J. Zaręba-Wronkowska, Nuta pamięci, Komisja Zakładowe NSZZ "Solidarność" Filharmonii Narodowej Warszawa 2001

Wiara czy Nadzieja. Zeszyty UPPL – w prezentowanym wydawnictwie Unii Polskich Pisarzy Lekarzy Jolanta Zaręba-Wronkowska opublikowała cztery wiersze, m.in. Życiorys.

 

Książki Jolanty Zaręby-Wronkowskiej prezentowane na wystawie pochodzą z księgozbioru Poetki