Strona Biblioteki

Nie tylko medycyna… Lekarze pisarze

 

 

Dante Alighieri

Krzysztof Boczkowski

Michał Bułhakow

Michael Crichiton

Antoni Czechow

Artur Conan Doyle

Zofia Gerlach

 

Janusz Korczak

Stanisław Lem

Marcin Łyskanowski

Piotr Müldner-Nieckowski

François Rabelais

Jerzy Woy Woyciechowski

Jolanta Zaręba-Wronkowska

 

 

 

 

 

Znikomym staje się płomień miłości w sercu kobiety, skoro względy i pieszczoty przestaną go zasilać.

Dante

DANTE ALIGHIERI (1265-1321)

        Urodził się we Florencji w rodzinie arystokratycznej. Był wszechstronnie wykształcony, studiował retorykę, gramatykę, literaturę oraz teologię, a także filozofię i teologię. Zasłynął jako poeta, filozof, polityk i kodyfikator języka włoskiego. Zanim około roku 1285 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati (matką trojga lub czworga jego dzieci) nieszczęśliwie zakochał się w Beatrycze

D. Alighieri, Boska komedia, przekł. Edward Porębowicz, PIW, Warszawa 1959.

Portinari (w Boskiej komedii to właśnie ona prowadziła go przez Niebo). Był członkiem ruchu poetyckiego Silnovo. W okresie od 1295 – 1300 udzielał się w politycznie, objął pod koniec kariery nawet urząd priora. Partyjne zatargi zmusiły go do opuszczenia Florencji. W 1293 został wpisany do kolegium sztuki lekarskiej i aptekarskiej, ale nie jest znana jego działalność medyczna. Z przekazów historycznych wynika, że Dante zainteresował się medycyną jako dziedziną pokrewna filozofii, której wówczas nie mógł studiować. Podobno też praktyka lekarska stanowiła jego źródło utrzymania odkąd został skazany na wygnanie. Bez wątpienia jego wiedza medyczna ujawnia się w twórczości poetyckiej, zwłaszcza w dziele jego życia, Boskiej komedii (La Divina Commedia). Poemat Dantego o wędrówce przez zaświaty stał się syntezą wiedzy i kultury średniowiecza, obejmował zagadnienia z filozofii, biologii i medycyny.

Warto wymienić jeszcze inne jego utwory – rozprawy De monarchia, O mowie pospolitej (De vulgari eloquentia), zbiór wierszy lirycznych i utworów okolicznościowych Canzoniere, Nowe życie (Vita nuova) zawierające prozatorski pamiętnik i wiersze natchnione miłością do Beatrycze czy Questio de Acqua et Terra.

W opracowaniu wykorzystano:

Słownik encyklopedyczny lekarzy pisarzy w literaturze światowej, Wydaw. „Otonianum”, Szczecin 1999.

Informacje ze strony www.ultramontes.pl/holzwarth_dante_alighieri.htm.

 

 

         

D. Alighieri, Boska komedia, przekł. Edward Porębowicz, PIW, Warszawa 1959, strona tytułowa.

Edward Porębowicz idąc śladem włoskich wydawców Boskiej komedii zaopatrzył polską edycję dzieła w rysunki przedstawiające m.in. schemat dantejskiego piekła i czyśca.

Książka Dantego Alighieri prezentowana na wystawie pochodzi z księgozbioru lek. med. Elżbiety Wysockiej

 s