Strona Biblioteki

Nie tylko medycyna… Lekarze pisarze

 

 

Dante Alighieri

Krzysztof Boczkowski

Michał Bułhakow

Michael Crichiton

Antoni Czechow

Artur Conan Doyle

Zofia Gerlach

 

Janusz Korczak

Stanisław Lem

Marcin Łyskanowski

Piotr Müldner-Nieckowski

François Rabelais

Jerzy Woy Woyciechowski

Jolanta Zaręba-Wronkowska

 

       

 

 

 Jerzy Woy-Wojciechowski

Urodził się w 1933 roku w Inowrocławiu. W 1957 roku skończył studia medyczne w Warszawie. Pierwszy stopień specjalizacji uzyskał z ortopedii i chirurgii urazowej. Doktorat (1967) i habilitację (1974) obronił w zakresie medycyny nuklearnej. Wprowadził w Polsce izotopowe badania kości. Jest członkiem prestiżowych stowarzyszeń i organizacji zawodowych, autorem ponad 130 prac naukowych i książek popularnonaukowych,

J. Woy-Wojcieciechowski

Śpiewający konsyliarze, Wydaw. Domena, Warszawa 2002, s. 194.

 

J. Woy-Wojcieciechowski

Śpiewający konsyliarze, Wydaw. Domena, Warszawa 2002, s. 197.

 

J. Woy-Wojcieciechowski, Śpiewający konsyliarze, Wydaw. Domena, Warszawa 2002.

a także redagował i zasiadał w kolegiach czasopism fachowych. Za działalność naukową został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Ministra Zdrowia, Nagrodą im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku, a także najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego – Medalem „Gloria Medicinae”. Założył i przez trzydzieści lat kielował teatrzykiem „Eskulap”, który dał ponad 4000 koncertów w kraju i za granicą (w 1969, 1971 i 1976 roku tournee w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Jest autorem i kompozytorem wielu piosenek wykorzystanych w kabarecie „60 minut na godzinę” i w „Eskulapie”, a także przeboju Piotra Szczepanika „Kormorany”. Spod jego pióra wyszły również „Tylko nie pal” z repertuaru Maryli Rodowicz, „Jaka szkoda, że nie wcześniej” Ireny Santor, czys „Nie dotykaj gwiazd” Sławy Przybylskiej. Zdobywał nagrody za działalność literacką, między innymi od miesięcznika „Dookoła świata”. Napisał powieść „Którędy do medycyny”, zbiory opowiadań „Czas przeszły nie zmarnowany”, „Z dnia na dzień” i „Opowieści lekarza, czyli ZOO-z” (z ilustracjami Edwarda Lutczyna). Ciekawym podsumowaniem wieloletniej działalności Teatrzyku Piosenki Lekarzy „Eskulap” jest książka „Śpiewający konsyliarze”, zawiera zdjęcia z występów, teksty i nuty popularnych piosenek, a także płytę z nagraniami.

W opracowaniu wykorzystano:

B. Seyda Słownik encyklopedyczny lekarzy pisarzy w literaturze światowej, Wydaw. Otonianum, Szczecin 1999J. Woy-Wojcieciechowski Śpiewający konsyliarze, Wydaw. Domena, Warszawa 2002.J. Woy-Wojcieciechowski Opowieści lekarza, czyli ZOO-z, Wydaw. . Domena, Warszawa 1999.

 

 

 

J. Woy-Wojcieciechowski Opowieści lekarza, czyli ZOO-z, Wydaw. Domena, Warszawa 1999

 

 

J. Woy-Wojcieciechowski Opowieści lekarza, czyli ZOO-z, Wydaw. . Domena, Warszawa 1999,  ilustracja E. Lutczyna do opowiadania „Antylopa”

 

Książki Jerzego Woya-Wojciechowskiego prezentowane na wystawie pochodzą z księgozbioru Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Warszawie